Ocieplanie fundamentów – które rozwiązanie jest najlepsze?

Ocieplanie fundamentów to w dzisiejszych czasach nie wymysł, ale konieczność. Zabieg ten pozwala uniknąć strat ciepła, a co za tym idzie poczynić pewne oszczędności. Ciepło, które dzięki niemu nie będzie uciekać, pozwoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie – specjaliści szacują, że nawet o 40%. By jednak tak się stało, ocieplanie musi być prawidłowo wykonane.

 

 

Ocieplanie fundamentów – warto czy nie?

Ocieplenie fundamentów spełnia dwojaką funkcję. Z jednej strony zapobiega ucieczce ciepła do gruntu, z drugiej poprawia hydroizolację – pomaga chronić „podziemne mury” przed wodą i wilgocią – co jest również ważne.

Właściwie fundamenty powinno się zawsze ocieplać – wyjątek stanowią te, które są wykonane z materiału, który sam w sobie jest dobrym izolatorem ciepła – np. keramzytobetonu.

Kluczową kwestią przy izolacji termicznej fundamentów jest wybór odpowiedniego materiału. Warto zatem wiedzieć, że najlepiej sprawdzają się te, które mają z jednej strony małą nasiąkliwość, z drugiej odznaczają się wysoką gęstością. Tylko wtedy ocieplenie będzie w pełni spełniać swoją funkcję.

Obok wyboru materiałów, ważna jest sama technika. Tutaj najważniejsze jest szczelne otoczenie fundamentów izolatorem – tak, by wyeliminować mostki termiczne. Biorąc pod uwagę te dwie zasady, warto zatem wybierać materiał, który będzie miał odpowiednie parametry, a jego przymocowanie do ścian fundamentów nie będzie się wiązało z dużą liczbą łączeń – tak, jak np. między płytami styropianu. Nie będą powstawać przez to tzw. mostki termiczne. W tym układzie idealna zatem jest pianka poliuretanowa.

 

 

Ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową

W zakresie izolacji wykonanych za pomocą pianki poliuretanowej wskazuje się na jej zalety. Jakie?

  • Pianka nie nasiąka wodą.
  • Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • Gwarantuje warstwę izolacyjną bez łączeń
  • Jest szybka w montażu.
  • Ma doskonałe parametry izolacyjne (λ=0,22 do 0,28 [W/mK] z zależności od producenta piany)

Widać zatem, że jest to materiał idealny w zakresie izolacji termicznej fundamentów.

 

 

Jak wygląda izolowanie fundamentów pianką?

Do izolacji wykorzystuje się piankę zamkniętokomórkową, odznacza się ona bowiem bardzo dobrą gęstością ok. 40kg/m3 przez co taka izolacja jest niezwykle trwała oraz spełnia swoje funkcje nawet po upływie wielu lat.

Sam proces nakładania pianki na fundamenty nie różni się od nakładania pianki na inne partie domu. Pianka jest w stanie ciekłym, zatem odsłonięte fundamenty spryskuje się dokładnie pianką, która zwiększa swoją gęstość i tym samym staje się doskonałym izolatorem. Dodatkową zaleta tego rodzaju izolacji jest to, że profesjonaliści wykonują ją bardzo szybko – fundamenty średniej wielkości domku jednorodzinnego mogą zostać zaizolowane nawet w ciągu 1 dnia roboczego. Firmy zajmujące się takimi zabiegami wiedzą, na co zwracać uwagę – które miejsca są newralgiczne itp. W efekcie otrzymuje się najtrwalszą i najlepszą izolację termiczną fundamentów.

Ocieplanie fundamentów to dziś konieczność. Pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, chroni nasz dom przed wilgocią i znacznie poprawia komfort mieszkania. Wszystko to jednak pod warunkiem, że zostanie odpowiednio przeprowadzona. Ale o to zadbamy już my.