Ocieplanie domu - udowodnimy Ci, że jest ważniejsze niż myślałeś!

Przytulny i komfortowy dom to przede wszystkim ciepły dom. Osiągnąć to można dzięki skutecznej termoizolacji budynku. Niestety nie wszyscy jeszcze wiedzą o tym, że jest to niezwykle ważne i pozwala zaoszczędzić nawet 50% nakładów poniesionych na ogrzewanie. Dlaczego termoizolacja domu jest tak ważna i o czym trzeba pamiętać wybierając materiał izolacyjny? Oto nasze wyjaśnienie.

 

Ocieplony i nieocieplony dom – czym się tak naprawdę różnią?

 

Termoizolacja domu jest właściwie niezbędna. Dzięki niej ciepło wytworzone przez system ogrzewania nie ucieka, a wiadomo, że mniejsze straty ciepła to więcej pieniędzy zaoszczędzone (pisaliśmy o tym już TUTAJ). Ociepla się nie tylko ściany zewnętrzne – wbrew powszechnemu przekonaniu – ale również stropy, dachy, fundamenty (o tym pisaliśmy TUTAJ) i podłogi przy gruncie. Do ocieplania najlepiej zatem podejść w sposób kompleksowy. Poza tym kluczowy jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej, drzwi oraz bramy garażowej – produkty te muszą też zapewniać maksymalną izolację cieplną, a nie być drogą, przez którą ciepło ucieka z naszego domu.

 

Ocieplamy dom – na co zwracać uwagę?

 

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że w zakresie ocieplania domu należy zwracać uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła, rodzaj materiału oraz sposób jego aplikacji.

Dlaczego jest to tak ważne?

  • Materiały termoizolacyjne określa współczynnik przewodzenia ciepła λ.. Zasada jest prosta – mniejsza wartość tego współczynnika oznacza, że dany materiał izolacyjny ma lepsze parametry, jest lepszym wyborem do ocieplania domu. Taki materiał będzie stanowił odpowiednią barierę i zminimalizuje straty ciepła.
  • Rodzaj materiału termoizolacyjnego ważny jest z kilku względów. Po pierwsze pamiętajmy o tym, że termoizolacja to inwestycja, która ma się szybko zwrócić i musi być trwała. A zatem warto zwracać uwagę na „żywotność” materiału i to, czy nie traci on właściwości izolacyjnych z biegiem czasu. Po drugie istotne jest to, czy dany materiał idealnie przylega do izolowanej powierzchni i nadaje się do izolowania także trudno dostępnych miejsc – chodzi przecież o to, by wyeliminować mostki termiczne, przez które ucieka ciepło.
  • Warto zwracać również uwagę na sposób aplikacji danego materiału. Jest to ważne nie tylko ze względu na wygodę i czas, ale też powstawanie ewentualnych mostków termicznych. Dla przykładu porównajmy dwa materiały izolacyjne – odchodzący do lamusa styropian i piankę poliuretanową. Styropian jest w kawałkach określonej powierzchni, jego montaż jest czasochłonny, a między płatami ciepło może uciekać. Trudno jest nim zaizolować trudno dostępne miejsca. Pianka jest aplikowana za pomocą specjalnego agregatu, trwa to znacznie krócej i tworzy ona jednolitą powierzchnię, co eliminuje straty ciepła.

Termoizolacja domu jest niezwykle ważna. Pozwala na zminimalizowanie strat ciepła i, co za tym idzie, na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Warto pomyśleć o niej już teraz i przygotować się na kolejny sezon grzewczy.