Ocieplanie domu pianką poliuretanową - zalety tego rozwiązania

Termoizolacja domu to tak naprawdę podstawa. Zapewnia nie tylko komfort mieszkania w nim, pozwala zminimalizować straty ciepła i tym samym wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Rozwiązanie to zapewnia także izolację akustyczną, co dla wielu osób jest szczególnie ważne. Jakie są jeszcze zalety ocieplania domu pianką poliuretanową?

Sprawdźmy.

 

Pianka poliuretanowa – parametry mówią same za siebie!

Pianka poliuretanowa odznacza się przede wszystkim doskonałymi parametrami, które wpływają na jej coraz bardziej rosnącą popularność. Na początku należy dodać, że poprzez formę, w jakiej pianka występuje i jak jest nanoszona na izolowane powierzchnie, zapewnia ona niemal 100% szczelność. Dlaczego? Nie tylko dociera w trudno dostępne miejsca, ale na powierzchni tworzy jednolitą warstwę izolacyjną, która jest pozbawiona mostków termicznych.

Pianka odznacza się bardzo dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła – na poziomie od 0,020 - 0,038 W/(m*K), który jest znacznie lepszy od innych materiałów izolacyjnych.

 

Pianka – nie przewiewność, która decyduje o izolacji

Wiele mówi się także o tym, że pianka poliuretanowa jest nieprzewiewnym materiałem izolacyjnym. Co to dokładnie oznacza? Chodzi mianowicie o to, że powstawanie pętli konwekcyjnych jest ograniczone przez warstwę pianki. A jak powszechnie wiadomo, pętle konwekcyjne odpowiedzialne są za duże straty ciepła. Poza tym za pianką przemawiają również względy praktyczne. Wybór takiej izolacji skraca czas budowy domu – fachowcy mogą zaizolować średniej wielkości domek jednorodzinny już w przeciągu 1 dnia roboczego.

 

Pianka poliuretanowa jest jedynym materiałem izolacyjnym, który tak dokładnie przylega do izolowanej powierzchni. Eliminuje wszelkie mostki termiczne, pętle konwekcyjne, zapewnia izolację akustyczną i do tego wzmacnia konstrukcję dachu – o ile ktoś zdecyduje się na ocieplanie poddasza tą metodą. Do tego jest bardzo prosta i szybka w aplikacji – co nie wymusza niepotrzebnych przestojów w inwestycji. Jest to izolacja na lata – z biegiem czasu pianka nie traci swoich właściwości.

 

 

 

Ocieplanie fundamentów – niepotrzebny wydatek czy rzecz obowiązkowa?

Bardzo dużo mówi się o termoizolacji. Niestety najczęściej w kontekście ścian i dachów. Często pomijanym obszarem w termoizolacji są fundamenty. A szkoda. Dobrze ocieplone fundamenty to zaoszczędzone koszty poniesione na ogrzewanie oraz większy komfort mieszkania. Oto fakty, które przekonają Cię, że ocieplanie fundamentów nie jest niepotrzebnym wydatkiem.

 

Ocieplanie fundamentów = mniejsze straty ciepła

Osadzone w gruncie fundamenty są silnie narażone na zmiany temperatury gruntu. Generuje to potężne straty ciepła. Pamiętajmy, że temperatura przy gruncie jest niższa i zimą może sięgać nawet -20 stopni Celsjusza. W takich warunkach następują spore straty ciepła, zmniejszające komfort mieszkania w domu i podnoszące koszty związane z eksploatacją domu – przede wszystkim ogrzewanie.

 

Jak to się dzieje?

Długotrwałe mrozy skutkują tym, że grunt zachowuje dodatnia temperaturę tylko i wyłącznie poniżej tzw. strefy przemarzania (głębiej niż 100 cm pod powierzchnią). Nieocieplony fundament skutkuje stratami ciepła, które migruje wzdłuż konstrukcji ściany, przez mur fundamentowy i w efekcie ucieka do gruntu. Warto zatem ocieplenie ścian (na które decydują się wszyscy) połączyć z ocieplaniem fundamentów. Pamiętając o tym, żeby współczynnik przenikania ciepła U na styku podłogi na gruncie i ściany fundamentowej wynosił max 0,25 W/(m2.K).

 

Zasady ocieplania fundamentów

Podstawową zasadą w ocieplaniu fundamentów – o czym już niejednokrotnie pisaliśmy we wpisie o Ocieplaniu Fundamentów. jest zapewnienie trwałej, jednolitej izolacji o doskonałych parametrach. Izolacja, która stworzy jednolitą warstwę eliminuje mostki termiczne i wynikające z nich straty ciepła. Materiałem, który idealnie sprawdza się w izolacji fundamentów jest pianka poliuretanowa. Nie tylko na powierzchni tworzy trwały płaszcz ochronny, ale i doskonale przylega, izoluje nawet trudno dostępne miejsca i jest trwała – nie traci swoich właściwości nawet po wielu latach.