Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Sezon grzewczy w pełni. Wielu z nas na pewno zastanawia się, jak można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i tym samym poczynić pewne oszczędności. Każdy chciałby przecież płacić mniej. Jak zatem zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Oto 4 najlepsze sposoby:

 

Po pierwsze: sprawdź instalację i piec

Nie od dziś wiadomo, że sprawna instalacja grzewcza oraz piec idealnie dopasowany do naszych potrzeb to połowa sukcesu. Nowoczesne kotły zapewniają wydajne spalanie paliw, zapewniając nam komfort użytkowania oraz oszczędności. Do tego pamiętać trzeba o wydajnej instalacji wentylacyjnej ( z odzyskiem ciepła), sprawnie działających grzejnikach – przede wszystkim odpowietrzonych i przeglądach instalacji – najlepiej przeprowadzanych przed każdym sezonem grzewczym. To absolutne minimum.

 

Po drugie: Termoizolacja to podstawa!

Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia rachunków za ogrzewanie powinniśmy rozpocząć od termoizolacji domu. Wadliwie wykonana izolacja lub jej brak to nawet o 50% większe rachunki za ogrzewanie i ogromne straty. Tutaj nie ma żadnej filozofii, trzeba wybrać materiał izolacyjny, który będzie:

  • idealnie przylegał do izolowanej powierzchni,
  • będzie pokrywał nawet trudno dostępne miejsca,
  • nie będzie tworzył tzw. mostków termicznych
  • będzie odznaczał się idealnymi parametrami
  • będzie trwały i nie straci swoich parametrów izolacyjnych pod wpływem czynników atmosferycznych, wilgoci czy po prostu z biegiem czasu.

Tutaj należy dodać, że wszystkie powyższe warunki spełnia pianka poliuretanowa.

 

Po trzecie: Gdzie zamontować grzejniki?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że usytuowanie grzejników w domu oraz ich użytkowanie wpływa na wielkość rachunków za ogrzewanie. Ale po kolei. W zakresie grzejników najważniejszy jest ich rodzaj. Stare grzejniki żeberkowe nie będą tak wydajne, jak grzejniki płytowe. Musimy pamiętać również o bezwładności cieplnej grzejników i możliwości zastosowania zaworów termostatycznych. O co chodzi? Grzejnik odznaczający się odpowiednią bezwładnością cieplną szybciej się nagrzewa i stygnie.

Nie bez znaczenia jest również usytuowanie grzejników. Tutaj zasada jest prosta: najlepiej, by grzejniki były tam, gdzie występują największe straty ciepła – a zatem np. przy oknach. Warto również dodać, że nie opłaca się również zabudowywanie grzejników – odsłonięty grzejnik, z którego ciepło rozchodzi się równomiernie to mniejsze straty ciepła nawet o 20%.

 

Po czwarte: mądrze użytkuj

Ogrzewanie warto regulować w ciągu doby i dostosowywać je do trybu życia domowników. Jeśli nie ma nikogo w domu do godziny np. 14, po co ogrzewanie ma działać z pełną mocą? Lepiej wówczas obniżyć temperaturę.

Poza tym straty ciepła ograniczymy również racjonalnym wietrzeniem pomieszczeń – nie powinniśmy dopuszczać do dużego wychłodzenia mieszkania – powinno się wietrzyć krótko, a intensywnie.

 

Na ogrzewaniu można zaoszczędzić nawet do 50%. Podstawą jest jednak odpowiednia izolacja cieplna budynku, sprawna instalacja grzewcza i nawyki, które powinniśmy w sobie wypracować.