Izolacja poddaszy - dlaczego warto to robić?

Coraz więcej osób decyduje się na izolowanie fundamentów, ścian budynku, a zapomina o tak kluczowej sprawie, jak izolowanie poddaszy. A szkoda. Dzięki temu zabiegowi można naprawdę ograniczyć straty ciepła, zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i dodatkowo zapewnić sobie komfort mieszkania.

 

Tutaj należy dodać, że ocieplone poddasze to nie tylko mniejsze straty ciepła. Zabieg ten podnosi również komfort akustyczny domu. Warto wiedzieć również, że ocieplenie poddasza staje się powoli normą. Niestety. Nadal wiele osób nie jest przekonanych do tego rozwiązania, a specjaliści mówią jasno: wszystkie skośne dachy powinny być ocieplone. Dobrze zaizolowane poddasze pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania, zapobiega przegrzewaniu się domu latem i wygłusza wiele dźwięków. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni materiał izolacyjny.

 

 

Jaki materiał najlepiej sprawdza się w izolowaniu poddaszy?

 

Na polskim rynku dostępnych jest naprawdę wiele materiałów, które można wykorzystać do ocieplania poddaszy. Najważniejsze jest, by wybrany przez nas izolator spełniał następujące warunki:

 • Szczelnie musi wypełniać nawet trudno dostępne miejsca.
 • Musi idealnie przylegać do powierzchni dachu.
 • Powinien mieć odpowiednie parametry – przede wszystkim współczynnik przewodnictwa ciepła.
 • Musi zapewniać izolację akustyczną.
 • Nie może tworzyć mostków termicznych, przez które będzie uciekać ciepło.
 • Musi być trwały.

Warunki te idealnie spełnia pianka poliuretanowa. Która jest obecnie najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym, nie tylko do poddaszy.

 

 

Dlaczego tak wiele osób wybiera piankę poliuretanową?

 

Pianka poliuretanowa jest doskonałym izolatorem z kilku powodów. Na początku należy wspomnieć o tym, że jest uniwersalna – można nią izolować zarówno fundamenty, ściany, poddasza, jak i metalowe hale itp. Czynnikiem decydującym są jej parametry, które na głowę biją inne materiały:

 • Współczynnik przewodnictwa ciepła na poziomie: x=0,021-0,024 W/(mK) dla pianki zamkniętokomórkowej i 0,036-0,040 W/(mK) dla otwartokomórkowej.
 • Odporność na działanie czynników zewnętrznych – pianka nie odkształca się, jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
 • Na izolowanej powierzchni tworzy jednolitą, twardą powłokę izolacyjną – bez mostków termicznych.
 • Szybko ją się „montuje” – wystarczy spryskać izolowaną powierzchnię pianką. W ciągu 8 godzin można nią zaizolować nawet 250 m2 (dla porównania – wełną mineralna w tym samym czasie zaizolujemy zaledwie 50 m2).
 • Nie ma żadnych ograniczeń instalacyjnych – dociera do każdej, nawet trudno dostępnej powierzchni.

Izolowanie poddasza to tak naprawdę nie kwestia do przemyślenia, ale konieczność. Każdy chce przecież obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się komfortowymi warunkami mieszkania. Warto jednak dokładnie przemyśleć kwestię wyboru odpowiedniego materiału izolacyjnego, takiego, który zapewni nam to wszystko, przetrwa lata i nie zrujnuje naszego domowego budżetu.