Hydroizolacja tarasu – co to za zabieg i dlaczego warto go przeprowadzać?

Piękny taras to marzenie wielu właścicieli domów. Nie wolno jednak zapominać, że obok estetyki, liczą się także walory użytkowe tego miejsca i parametry – wśród nich hydroizolacja, która właściwie wykonana sprawi, że taras posłuży nam przez długie lata. Jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzają w tym zakresie? Sprawdźmy.

 

Hydroizolacja tarasu – dlaczego jest taka ważna?

Taras to specyficzne miejsce. Podobnie jak dach, jest ono wystawiane na działanie wielu czynników atmosferycznych – palące słońce w lecie, mróz w zimie oraz ogromne ilości wilgoci w postaci opadów deszczu i śniegu. Te czynniki wpływają destrukcyjnie na jego powierzchnię. W wielu przypadkach taras znajduje się bezpośrednio nad powierzchnią mieszkalną domu, zatem wszelkie niedociągnięcia w zakresie jego izolacji, wpływać będą na komfort mieszkania. Tutaj nie można sobie pozwolić na przysłowiową fuszerkę, trzeba postawić na doskonałą hydroizolację. Najlepiej wybrać polimocznik.

 

Hydroizolacja polimocznikiem – co to takiego?

Polimocznik to obecnie najlepszy materiał służący do wykonania hydroizolacji tarasu. To inaczej elastomer polimocznikowy, a zatem substancja, która powstała w wyniku połączenia i reakcji dwóch składników – izocyjanianu i mieszanki żywicy. Polimocznik odznacza się parametrami, które sprawiają, że coraz więcej właścicieli domów wybiera to rozwiązanie:

  • Ma doskonałe właściwości mechaniczne i parametry wytrzymałościowe.
  • Jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, odkształcenia, zarysowania i ścieranie.
  • Można go stosować na wiele powierzchni – o dowolnym kształcie, stopniu zniszczenia itp.
  • Odznacza się dobrą przyczepnością do różnych powierzchni.
  • Jest odporny na działanie wilgoci i wody, mikroorganizmów oraz wielu substancji chemicznych – w tym np. kwasu siarkowego.
  • Wytrzymuje trudne warunki atmosferyczne – zarówno promieniowanie UV, jak i mróz.
  • Hydroizolację polimocznikiem wykonuje się bardzo szybko.

 

Jak wykonuje się hydroizolację polimocznikiem?

Zabieg ten polega na równomiernym spryskaniu powierzchni tym związkiem. Wykonuje się go przy pomocy specjalnego urządzenia – agregatu, który rozprowadza polimocznik pod odpowiednim ciśnieniem. Na izolowanej powierzchni polimocznik tworzy jednolitą, szczelną i doskonale izolującą podłoże membranę. Rozwiązanie to sprawdza się na wielu powierzchniach, nie tylko betonowych, ale również metalowych czy nawet drewnianych. Dzięki niemu można izolować nie tylko tarasy, ale również: dachy, poddasza, stropy, fundamenty, podłogi i również baseny.

 

Dlaczego warto postawić na polimocznik?

Obok doskonałych parametrów za polimocznikiem przemawia również krótki czas realizacji (metoda aplikacji pozwala na zaizolowanie nawet 300m/kw. dziennie!). Poza tym pamiętajmy o oszczędnościach, jakie niesie za sobą prawidłowo wykonana hydroizolacja – zapobiega przed niszczeniem powierzchni, a także wpływa na komfort użytkowania.

W zakresie hydroizolacji tarasów należy jednak postawić na profesjonalistów – nie chodzi przecież o to, by zaizolować, ale o to, by zaizolować dobrze!